zdrowie , galaretki

Galaretka - czy jest zdrowa?

Galaretka - czy jest zdrowa?

Galaretki od lat należą do jednych z najbardziej lubianych słodyczy. Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa tych małych przysmaków? Ciekawa konsystencja i intensywne, pyszne smaki sprawiają, że cenią je zarówno dorośli, jak i dzieci. Co ciekawe, oprócz walorów smakowych, galaretki mają także pozytywny wpływ na zdrowie. Co sprawia, że warto włączyć je do naszej diety?

Co zawierają galaretki?

Woda, cukier, oraz substancje żelujące to podstawowe składniki, które zawiera każda galaretka. Skład zazwyczaj wzbogacany jest także o koncentraty owocowe oraz aromaty. Za żelową konsystencję tego smakołyku odpowiadają takie składniki jak żelatyna, pektyny, lub agar. Dawniej do produkcji wykorzystywano tylko żelatynę, jednak jej zwierzęce pochodzenie sprawiało, że nie mogli jej spożywać wegetarianie i weganie. Galaretki zawierające roślinne substytuty żelatyny- agar lub pektyny - są odpowiednie również dla osób niespożywających produktów odzwierzęcych. Co więcej, pozyskiwany z krasnorostów agar jest również o wiele mniej kaloryczny od tradycyjnej żelatyny, a także bogaty w błonnik pokarmowy. Jednak czy podane właściwości przekładają się na większą wartość odżywczą? Pytamy wprost: galaretki owocowe - czy są zdrowe?

Galaretka - właściwości odżywcze

Aby dowiedzieć się, czy galaretka jest zdrowa, należy przeanalizować jej skład. Galaretki zawierające mnóstwo cukru, sztuczne aromaty i konserwanty nie będą dobrym wyborem. Aby wybrać zdrową galaretkę, należy szukać produktów zawierających naturalne aromaty i barwniki.

Odżywcze właściwości galaretki wynikają głównie z użytego składnika żelującego. Warto zwłaszcza pokusić się o spróbowanie galaretek zawierających agar, a nie żelatynę. Agar jest substancją pochodzenia roślinnego, dzięki czemu zawiera mnóstwo błonnika. Reguluje perystaltykę jelit, wspomagając trawienie i przeciwdziałając zaparciom. Ze względu na niską wartość kaloryczną, agar zalecany jest osobom będącym na diecie odchudzającej. Dodatkowo substancja ta pęcznieje w żołądku, dając długotrwałe uczucie sytości.

Agar jest także bogatym źródłem wapnia i manganu, dzięki czemu pozytywnie wpływa na gęstość kości. Dlatego też w diecie seniorów i osób narażonych na osteoporozę powinna znaleźć się galaretka. Właściwości wzmacniające budulec kości z pewnością docenią także osoby aktywnie fizycznie. Z kolei dzięki zawartości żelaza zdrowa galaretka pomaga w walce z anemią, co jest szczególnie ważne dla osób niespożywających mięsa. Agar zawiera także wiele cennych witamin i mikroelementów, takich jak witamina K, E, czy B6. Dzięki temu przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, wspomaga układ krwionośny, mięśniowy oraz sercowo-naczyniowy, a także wykazuje pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Witamina E, jako jeden najsilniejszych naturalnych antyoksydantów, redukuje ilość wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia się zachodzące w organizmie. Agar docenią także zwolennicy wszelkich diet oczyszczających, ponieważ składnik ten wykazuje działanie detoksykujące. Dzięki swoim właściwościom agar wiąże toksyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym i pozwala na skuteczne oczyszczenie organizmu.

Zastosowanie galaretek

Galaretki tradycyjnie spożywane są jako słodka przekąska w ciągu dnia, lub deser po obiedzie. To lekkostrawne i słodkie zwieńczenie posiłku. Co ciekawe, ze względu na swe właściwości, galaretki na deser często są podawane nawet w szpitalach. Galaretki są proste w przygotowaniu i niezwykle smaczne. Można je serwować z owocami, bitą śmietaną lub biszkoptami. Często są również wykorzystywane do dekoracji ciast, ponieważ oprócz walorów smakowych chronią wypiek przed utratą wilgoci. Pyszne są także niewielkie galaretki oblane czekoladą. Warto mieć je zawsze w zapasie, na wypadek wizyty niespodziewanych gości. W sklepach znajdziemy ogromny wybór smaków, takich jak pomarańcza, wiśnia, czy owocowy miks. Dzięki temu każdy miłośnik małych słodkości znajdzie coś dla siebie, a duża wartość odżywcza tych przekąsek sprawia, że można je jeść bez wyrzutów sumienia.

zdrowie
galaretki