zdrowie , wiśnia

Wiśnia - właściwości odżywcze i zastosowanie w diecie

Wiśnia - właściwości odżywcze i zastosowanie w diecie

Wiśnię ceni się przede wszystkim za smak. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak dużo wartości odżywczych kryje w sobie ten mały owoc. Jej właściwości lecznicze już od dawna wykorzystywane są w medycynie ludowej. W jaki sposób można wykorzystać dobroczynne składniki wiśni i na co mogą pomóc?

Właściwości wiśni

Wiśnia ma właściwości odżywcze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu stosowana jest zarówno w profilaktyce, jak i jako środek wspomagający leczenie pierwszych objawów choroby. Działa także odtruwająco i przeczyszczająco. Jej owoce cenione są za przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej w ciele człowieka. Wiśnia w swoim owocu zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy. To sprawia, że przypisuje się jej właściwości antynowotworowe. Może skutecznie zapobiegać powstawaniu niekorzystnych zmian w organizmie.

Wiśnie - wartości odżywcze i witaminy

W 100 g tego owocu znajduje się aż 12,2 g węglowodanów, 1 g białka i zaledwie 0,3 g tłuszczu. Co jeszcze zawierają w sobie wiśnie? Składniki odżywcze w dużych ilościach, które mogą stanowić świetne uzupełnienie diety, ponieważ pozytywnie wpływają na działanie całego organizmu. Są to m.in.:

  • witaminy - wiśnia zawiera witaminę C pozytywnie wpływającą na odporność, witaminę A wspierającą wzrok i układ immunologiczny oraz witaminę K odpowiadającą za krzepliwość krwi;
  • minerały - wiśnia zawiera wapń wspierający mocne kości, magnez stabilizujący układ nerwowy, fosfor wpływający na poziom energii oraz potas regulujący gospodarkę wodą;
  • błonnik - dzięki niemu wiśnie regulują pracę układu pokarmowego;
  • flawonoidy - pełnią zarówno funkcję barwnika, jak i działają prozdrowotnie; im bardziej czerwona wiśnia, tym ma w sobie więcej flawonoidów;
  • melatonina - dzięki niej wiśnia ma właściwości ułatwiające zasypianie.

Wiśnie - właściwości zdrowotne

Nawet dwa razy dziennie - tak często można jeść wiśnie. Działanie lecznicze tych owoców wpływa na wiele obszarów w ciele człowieka, dlatego są bardzo cenionym źródłem witamin. Picie soku z wiśni poleca się osobom cierpiącym na bezsenność. Według badań wystarczy spożywać go dwa razy dziennie, aby po miesiącu zauważyć efekty. Wiśnia reguluje także pracę układu pokarmowego. Pozytywnie wpływa na metabolizm, a ponadto na długo daje uczucie sytości. Jednocześnie w 100 g owocu znajduje się zaledwie 50 kcal.

Dlaczego osoby chore na nadciśnienie powinny jeść wiśnie? Właściwości lecznicze tego owocu mają dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Zawarty w nich potas chroni serce, witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a pozostałe składniki pozytywnie wpływają na produkcję czerwonych krwinek oraz redukują ilość złego cholesterolu. Dobroczynne działanie obserwuje się także w przypadku układu moczowego. Minerały z wiśni mają właściwości moczopędne, dzięki czemu wspierają zdrowienie w takich chorobach jak zapalenie pęcherza oraz kamica nerkowa.

Wiśnie polecane są cukrzykom ze względu na niski indeks glikemiczny. Wynosi on zaledwie 22. Powinny je jeść także osoby, które chcą uniknąć zmian nowotworowych oraz spowolnić procesy starzenia. Substancje zawarte w owocach mają bowiem zdolność neutralizacji wolnych rodników, dzięki czemu aktywnie chronią organizm.

W jakiej formie jeść wiśnie?

  • soku z wiśni - zaleca się picie go nawet do dwóch razy dziennie; warto wybrać niskosłodzoną wersję;
  • koktajli - w połączeniu z innymi owocami oraz jogurtem naturalnym tworzą witaminową bombę zdrowotną;
  • słodyczy, np. Opolanki Duetki wiśniowe czyli pyszne pianki z galaretką wiśniową oblane czekoladą. Przez niektórych owoce w takiej formie są chętniej przyjmowane.

Warto podkreślić, że właściwości zdrowotne mają także kwiaty wiśni. Stosuje się je do łagodzenia objawów zapalenia płuc (wówczas spożywane w formie naparu) oraz zapalenia spojówek (oczy przemywa się naparem i okłada przez ok. 10 min). Natomiast wywar z młodych gałęzi wiśni może łagodzić bóle reumatyczne.

Dobroczynny wpływ wiśni na organizm człowieka powoduje, że po te owoce mogą sięgać bez obaw zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy. Każda z tych grup doceni jej niezwykłe właściwości.

zdrowie
wiśnia