czekolada , zdrowie , kakaowiec , kakao

Od ziarenek do słodkich tabliczek - historia czekolady

Od ziarenek do słodkich tabliczek - historia czekolady

Od ziarenek do słodkich tabliczek - historia czekolady

Od setek lat znana jest jako afrodyzjak, wpływa na wydzielanie endorfin, ma działanie antydepresyjne oraz dostarcza cennych pierwiastków, takich jak magnez - to bez wątpienia czekolada! Jej niepowtarzalnym smakiem rozkoszują się ludzie na całym świecie, jednak niewiele z nich zastanawia się, jakie jest pochodzenie czekolady. 

Kakao historia prawdziwa - co mówią najdawniejsze dzieje? 

Głównym składnikiem czekolady jest kakao. Odpowiedzmy więc sobie na początek na pytanie z jakiego kraju pochodzi kakao? Wielu botaników zgodnie przyznaje, że drzewa kakaowe rosły już przed tysiącami lat w Ameryce Południowej - głównie w dorzeczach Orinoko oraz Amazonki. Najprawdopodobniej kakaowce jako pierwsi zaczęli uprawiać Majowie - na dworach królewskich chętnie raczono się gorzkim napojem, który był przyrządzony ze sfermentowanej kukurydzy, wina oraz ziaren kakaowca. Specjał ten był tak bardzo ceniony, że podawano go w złotych kubkach. Nie znano wtedy jeszcze słodkiego, głębokiego smaku czekolady, który jest bliski każdemu z nas. A więc kto wynalazł czekoladę? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy przenieść się do XVII-wiecznej Europy. 

Skąd w Europie wzięła się czekolada?

Historia czekolady w Europie sięga czasów Krzysztofa Kolumba - najprawdopodobniej pierwsze nasiona kakaowca zostały przywiezione do Europy właśnie za jego pośrednictwem. W co jednak trudno uwierzyć, nie zachwyciły one dworu hiszpańskiego swoim smakiem czy aromatem - Europejczycy nie wiedzieli do końca jak je wykorzystać, więc na jakiś czas słuch o nich zaginął. Ponownie na ziarna kakaowca zwrócił uwagę hiszpański konkwistador Ferdynand Cortes w roku 1518, gdy odkrył silos zwierający aż 100 milionów ziaren kakaowca. Chociaż w dalszym ciągu podawano je jedynie w formie napoju, zaczęto wzbogacać przyrządzony płyn miodem lub cukrem, co pomagało złagodzić gorzki posmak. Wynalezienie czekolady - chociaż wtedy jeszcze w formie płynnej - stało się prawdziwą rewolucją. Raczyli się nią ludzie zamożni i bogaci, przepadali za nią też katoliccy mnisi. Hiszpanie pragnęli jak najdłużej utrzymać swój słodki sekret w tajemnicy - minęło aż sto lat, zanim ten przysmak pojawił się we Francji, na dworze króla Ludwika XIII, a następnie w Anglii. W ówczesnej Wielkiej Brytanii powstawały nawet domy czekolady, a wiele osób zakładało swoje własne plantacje kakao w krajach Ameryki Południowej.

Historia powstania czekolad w tabliczkach

Proces produkcji czekolady jest bardzo skomplikowany - nic dziwnego, że uzyskanie jej w formie stałej zajęło aż tyle czasu. Kim jest wynalazca czekolady takiej, jaką znamy obecnie? Na początku XIX w holenderski chemik Coenraad van Houten stworzył prasę do uzyskiwania tłuszczu z ziaren kakaowca, dzięki czemu udało mu się stworzyć masło kakaowe, z którego wytwarzano bloki, a następnie poddawano je procesowi mielenia. Z tak otrzymanego kakao w proszku powstała pierwsza czekolada - miało to miejsce w roku 1849.

Historia czekolady w Polsce

Chociaż historia czekolady sięga ponad 4 tysięcy lat, to w Polsce jest ona znana zaledwie od 176 lat - co prawda w płynnej wersji dostępna była już wcześniej, między innymi uwielbiał ją August II Sas czy Stanisław Poniatowski. Pierwsze tabliczki czekolady przywędrowały do naszego kraju z sąsiednich Niemiec za pośrednictwem Karola Wedla, który następnie otworzył swoją pierwszą cukiernię w Warszawie, oferującą czekoladę w tabliczkach oraz do picia - miało to miejsce w 1845 roku. 

Wiesz już skąd pochodzi czekolada i jak długą drogę musiały pokonać ziarna kakaowca, żebyśmy mogli raczyć się jej słodkim smakiem w domowym zaciszu? W dzisiejszych czasach możemy delektować się czekoladą w wielu formach!

Masz ochotę na mocno czekoladowe Trufle Odra z rumem, które pobudzą krążenie i dodadzą energii? Czy też kremowe i rozpływające się w ustach cukierki czekoladowe o smaku wiśni i jogurtu? A może stawiasz na tradycyjne rozwiązania i do gustu przypadną Ci chrupiące cukierki z orzechami i aksamitną czekoladą? Nie musisz wybierać! To wszystko dostępne jest w naszych czasach w zasięgu ręki - Odra Słodycze oferuje słodkości rozpieszczające podniebienia naszych rodaków już od 1946 roku. Sprawdź nasze produkty! 

czekolada
zdrowie
kakaowiec
kakao