zdrowie , bakalie

Bakalie - czy są zdrowe

Bakalie - czy są zdrowe

Bakalie - czy są zdrowe

Świadomość na temat tego co jemy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie, rośnie z każdym dniem. Dlatego też coraz częściej szukamy zamienników tradycyjnych słodyczy, lub wybieramy je z większą rozwagą., zwracając uwagę na skład i wartości odżywcze. Jednym z pierwszych zdrowych zamienników jakie mogą nasunąć nam się na myśl, z pewnością będą bakalie. Czy rzeczywiście są one zdrowe? Co to są bakalie i jakie mają wartość odżywcze? 

Bakalie - rodzaje 

Co to są bakalie? Pierwsze co nasuwa nam się na myśl po usłyszeniu tego hasła to z pewnością orzechy. Bakalie jednak to nie tylko fistaszki, nerkowce, orzechy laskowe i włoskie. To także wszelkie suszone lub kandyzowane owoce. W Polsce owoce kandyzowane - czyli smażone w słodkim syropie - zazwyczaj są rzadkością. Spotykane czasem jako np. składnik keksów. Powszechnie znane i stosowane są takie rodzaje bakalii jak: 

  • rodzynki,
  • morele,
  • żurawina,
  • figi,
  • śliwki
  • daktyle.

Oczywiście dostępnych jest jeszcze wiele innych. Każdy z wysuszonych i spreparowanych owoców wykorzystywany może być w nieco inny sposób. Najczęściej bakalie możemy znaleźć w najróżniejszych wypiekach i ciastach. W naszej kuchni mogą być używane także jako np. składnik sosów i zawiesin mięsnych - co nie jest wcale oczywistą opcją. Wbrew pozorom słodkość bakalii tylko podkreśla i idealnie współgra ze smakiem mięsa.

Bakalie - wartości odżywcze

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, bakalie mogą być uważane za dosyć kaloryczne. Jest to stwierdzenie częściowo prawdziwe, zwłaszcza ze względu na orzechy. Zawierają one wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Musimy pamiętać jednak, że składnik ten ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu - głównie ze względu na uczestniczenie w pozbywaniu się złego cholesterolu, czyli zmniejszenie jego poziomu. Bakalie zawierają, oprócz błonnika wspierającego trawienie poprzez pobudzanie pracy jelit, także witaminy i minerały. Jeśli chodzi o wartości odżywcze w bakaliach warto wspomnieć także o bardzo wysokiej zawartości białka.

Bakalie - właściwości

Bakalie zachwycają nie tylko świetnym smakiem. Posiadają liczne właściwości wpływające pozytywnie na nasz organizm. Między innymi jedzenie bakalii wspomaga koncentrację i procesy pracy mózgu, dzięki czemu są pomocne przy nauce, zapamiętywaniu. Dlatego też uważa się je za idealną przekąskę w przypadku uczniów lub studentów. Dzięki zawartości wcześniej wspomnianych nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i licznych witamin, w tym głównie A i E, są dobre np. dla kobiet ciężarnych. 

Bakalie, a odchudzanie

Bakalie są idealnym składnikiem zbilansowanej diety, jednak oczywiście jak ze wszystkim i tutaj należy zachować umiar. Głównie ze względu na wysoką zawartość cukrów w tych suszonych, czy kandyzowanych owocach. Nie należy jednak zapomnieć o ich pozytywnym wpływie na nasz organizm. Bakalie na diecie sprawdzą się jako przekąska, lub dodatek do posiłku. Ze względu na sposób ich przygotowania (skondensowanie wszystkich składników w suszonych owocach) jedząc je szybko poczujemy uczucie sytości, s co za tym idzie będziemy mniej narażeni na podjadanie, co jest ważne, gdy zależy nam na utracie wagi. To samo tyczy się słodyczy. Te z zawartością bakalii nie tylko dostarczają nam więcej wartościowych składników odżywczych, ale także szybciej zapewnią nam uczucie sytości. 

Zdrowe bakalie

Dzięki swoim właściwościom bakalie są fantastyczną przekąską nie tylko samą w sobie, ale też doskonałym składnikiem czekolad, czy batonów. Bakalie takie jak orzechy możemy znaleźć również w cukierkach. Sprawdzają się nie tylko w połączeniu z klasyczną czekoladą ale też np. z chałwą. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko wyjątkowy smak, ale dostarczamy organizmowi dodatkowych składników odżywczych. 

zdrowie
bakalie