zdrowie , chałwa , sezam

Chałwa - poznaj tajemnice słynnego przysmaku

Chałwa - poznaj tajemnice słynnego przysmaku

Chałwa - poznaj tajemnice słynnego przysmaku

Chałwa jest przysmakiem szeroko znanym i kochanym przez wielu. Co jednak sprawia, że jest tak wyjątkowa? Jaka jest historia chałwy i jakich składników powstaje obecna jej wersja?  

Chałwa - historia  

Pochodzenie chałwy często kojarzone jest z Grecją, ponieważ stamtąd rozprzestrzeniła się ona na całą Europę. Jednak to w Indiach powstała pierwotna wersja przysmaku jaki znamy dziś. Co ciekawe do Polski chałwa dotarła stosunkowo późno mimo, że obecnie dostać możemy ją w każdym sklepie. Pojawiła się ona bowiem u nas w kraju dopiero w połowie XX w. Wtedy rozpoczęto jej produkcję na szeroką skalę to znaczy, że zaczęła być ogólnodostępna - nie tylko jako słodycz dla uprzywilejowanych.  

Metody produkcji chałwy kiedyś, a dziś

Jak możemy się domyśleć metody produkcji chałwy zmieniały się znacznie wraz z upływem czasu, a główną tego przyczyną, była modyfikacja przepisów. Dodatkowo nie zapominajmy, że „co kraj to obyczaj”- obecnie kupując chałwę nawet na tym samym kontynencie możemy być zaskoczeni jej recepturą. W wielkim skrócie produkcja chałwy opiera się na miażdżeniu uprzednio spreparowanych, określonych nasion roślin oleistych oraz ich emulgacji. Jako przygotowanie wcześniej podlegają one suszeniu, czyszczeniu oraz prażeniu. Powstała w tym procesie masa z nasion jest następnie mieszana w konkretnych misach. Produkt końcowy to chałwa włóknista. Skąd taka konsystencja? To efekt odpowiedniego wyrobienie masy, a dzięki takiej formie smakołyk stanowi jednolitą, choć kruchą całość. Oczywiście jeśli chodzi o początki produkcji, do osuszania, czy prażenia były wykorzystywane siły natury jak słońce, czy ogień. Jako narzędzi do rozdrabniania używano zwykłych kamieni. Obecnie praca ta została znacznie uproszczona i zmechanizowana. Mimo, że do produkcji chałwy na szeroką skalę niezbędna jest specjalna maszyneria, możemy spróbować ją przygotować na własnej patelni - oczywiście wymaga to pewnego doświadczenia i dobrego przepisu, a i wtedy produkt raczej nie będzie do końca przypominał tego ze sklepu.

Składniki na chałwę

Jak już wcześniej było to wspomniane chałwę produkuje się z nasion roślin oleistych. Najczęściej spotykana jest chałwa sezamowa. Powstaje ona również z orzechów, czy nasion słonecznika. Wszystko zależy w dużej mierze od kraju produkcji. W Rosji wykorzystuje się mak, natomiast w niektórych chałwach indyjskich głównym składnikiem jest marchew. Oprócz nasion, chałwy różnią się od siebie dodatkami, a także substancjami, które sklejają poszczególne składniki - jak miód, karmel, lub cukier. Jako dodatki używane najczęściej są bakalie, czy kakao. Dzięki temu uzyskujemy różne warianty z pozoru tego samego deseru, różniące się smakiem.

Właściwości chałwy - która jest najzdrowsza

Chałwa często jest uznawana za niezdrową - głównie ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Nic bardziej mylnego! W większości są to nienasycone kwasy tłuszczowe. Chałwa zawiera również witaminy białka i cukry. Oczywiście jak ze wszystkim powinniśmy zachować umiar, ale chałwa nadaje się idealnie na przekąskę w celu przywrócenia energii - dzięki dużej kaloryczności. Jest również idealnym pomysłem na zdrowy deser. A jeśli mamy wybrać wybierać, to która chałwa najzdrowsza? Jak możemy się domyśleć głównie liczy się tu skład produktu. Za najzdrowszą zazwyczaj uznaje się chałwę sezamową. Dlaczego?

  • Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa pozytywnie na krążenie.
  • Jest idealnym zamiennikiem słodyczy podnoszących poziom złego cholesterolu we krwi.
  • Wyprodukowana jest ze zmiażdżonych ziaren sezamu - co oznacza, że zawiera mnóstwo błonnika i minerałów wspomagających procesy trawienia.
  • Sezam bogaty jest w wiele witamin m.in. w te z grupy B, które wspomagają działanie wielu układów w organizmie człowieka.

Jakie jeszcze zalety ma chałwa? Właściwości o których już wcześniej wspomnieliśmy, ale przede wszystkim doskonały smak! A jeśli obawiamy się, że klasyczny nam się znudzi, możemy również spróbować chałwy czekoladowej, lub waniliowej - z dodatkiem kakao i wanilii. 

zdrowie
chałwa
sezam