czekolada , kakao , kakaowiec , cukierki

Jak powstaje czekolada?

Jak powstaje czekolada?

Jak powstaje czekolada? 

Chyba nie ma wśród miłośników słodyczy osoby, która choć raz nie zastanawiałaby się nad tym skąd  bierze się i jak powstaje czekolada. Pewnie wiele z tych osób będzie zaskoczona jak bardzo ten proces jest złożony i czasochłonny, aby finalnie ta rozkoszna słodycz wylądowała w naszych ustach. Ale co jest aż tak skomplikowanego w całej tej procedurze i co to jest czekolada? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Na początku było drzewo…

Żeby w ogóle mówić o powstaniu czekolady należy zadać sobie podstawowe pytanie: z czego robi się czekoladę? Chyba każdy słyszał o takim drzewie jak kakaowiec. To wiecznie zielone drzewo, które aby kwitnąć, potrzebuje określonych warunków klimatycznych. Kakaowiec rośnie w klimacie, który zapewnia odpowiednią wilgotność i wysokie temperatury (są to cechy klimatu okołorównikowego). Dlatego też dogodne warunki znajdzie w wilgotnych lasach tropikalnych Ameryki Południowej czy Afryki. Wśród państw, które przodują jako eksporterzy ziaren kakaowca można wymienić Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigerię, Ghanę, Brazylię, Kolumbię czy Meksyk. I tu dochodzimy do prostego wniosku - czekolada powstaje z ziaren kakaowca.

Produkcja czekolady - etapy

Skoro wiemy już gdzie znajduje się geneza czekolady warto teraz prześledzić jak wygląda produkcja czekolady krok po kroku. Droga jaką przemierzają ziarna kakaowca jest naprawdę długa, a proces produkcyjny czekolady należy do wyjątkowo pracochłonnych. Działania podejmowane w ramach tego procesu można podzielić na następujące etapy:

  • zbieranie – kiedy już owoce kakaowca są w pełni dojrzałe (po ok. 6 miesiącach od zakwitnięcia) następuje zbiór, po czym owoce zostają rozcięte, a łupinę oddziela się od ziaren kakaowca;
  • fermentacja i suszenie – ziarna kakaowca zostają pozostawione na okres 5-7 dni w celu fermentacji. Aby proces ten przebiegł właściwie przykrywa się ziarna liśćmi bananowca. Fermentacja sprawia, że ziarna zmieniają swój kolor i wytwarzają charakterystyczny zapach. Po upływie odpowiedniego czasu następuje etap suszenia. Ziarna zostają rozłożone i wystawione na działanie wysokiej temperatury, aby mogły w pełni wyschnąć i pozbyć się wilgoci;
  • sortowanie i czyszczenie – kiedy ziarna są już suche należy je posortować i oczyścić, ponieważ mogą znaleźć się wśród nich kamienie, zepsute ziarna bądź kurz. To żmudna i wymagająca skupienia praca, gdyż tradycyjnie jest wykonywana ona ręcznie.

Tak przygotowane ziarna kakaowca trafiają do producenta, gdzie wyrób czekolady wkracza w kolejne stadium. Wyróżniamy tutaj:

  • suszenie i prażenie – procesy te są jednymi z ważniejszych jeśli chodzi o wpływ na walory smakowe kakao. To dzięki prażeniu w wysokiej temperaturze ziarna kakaowca zyskują pożądany aromat i smak;
  • miażdżenie - ziarna zostają umieszczone w specjalnych młynach i poddane procesowi miażdżenia i mielenia. Początkowo tworzy się gruboziarnista pasta, która następnie zamienia się w miazgę kakaową. Tak powstała miazga kakaowa może zostać wykorzystana do produkcji czekolady, lecz może również być dalej przetwarzana (finalnie tworzy się masło kakaowe lub też proszek kakaowy);
  • konszowanie – to inaczej długotrwałe i dokładne mieszanie wszelkich elementów czekolady. Do podstawowych składników należą: masło kakaowe, cukier i oczywiście miazga kakaowa. W przypadku czekolady mlecznej dodaje się jeszcze mleko w proszku;
  • hartowanie (temperowanie) – etap polegający na poddawaniu czekolady różnym, ściśle określonym temperaturom. Dzięki naprzemiennemu podgrzewaniu i schładzaniu czekolada zyskuje pożądany wygląd i staje się błyszcząca. Podczas konsumpcji np. Opolanki mleczka, przy każdym gryzie usłyszymy charakterystyczny trzask. To oznaka, że czekolada została właściwie zahartowana.

Błoga chwila zapomnienia

Choć technologia produkcji czekolady może przyprawić o zawrót głowy to dla producenta z wieloletnią tradycją i doświadczeniem to czysta i słodka przyjemność. Dzięki precyzyjnemu wykonywaniu kolejnych kroków w procesie produkcji czekolady od lat 40stych ubiegłego wieku możemy dostarczać Wam to co najlepsze. Z powodzeniem łączymy wyjątkowy smak czekolady z delikatnymi piankami, galaretkami czy tak popularnym ostatnio słonym karmelem.

Jeśli już poznaliście cały proces i wytwarzanie czekolady od początku do końca nie jest dla Was tajemnicą, śmiało możecie sięgnąć po nasze specjalnie wyselekcjonowane czekoladowe wyroby i delektować się ich subtelnym smakiem.

czekolada
kakao
kakaowiec
cukierki